O firmie

Jestem geodetą z ponad 20-letnim stażem w pracach terenowych. Ukończyłem Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie na Wydziale Geodezji i Urządzeń Rolnych.

W celu poboru próbek glebowych poruszam się po polach autem terenowym z zamontowanym automatem. Jeśli nie jest możliwe użycie pojazdu, poboru dokonuję pieszo przy użyciu laski Egnera.

Jak to wygląda?

Poprawność uzyskanych wyników analizy gleby zależy w dużym stopniu od właściwego pobrania próbek. Z powierzchni od 1 do 4 hektarów pobiera się tylko 0,5 kg gleby, dlatego ważne jest staranne pobranie próbek jednostkowych, tak aby próbka ogólna (dostarczana do laboratorium) była jak najbardziej reprezentatywna dla badanej powierzchni. Tylko prawidłowo pobrane próbki dostarczają niezbędnych informacji w zakresie potrzeb wapnowania oraz ustalenia wysokości dawek nawozów do zastosowania. Skuteczna analiza gleby daje możliwość zapoznania się z jej aktualną zasobnością w składniki pokarmowe i pozwala na dostosowanie nawożenia do rzeczywistych potrzeb pokarmowych roślin. Tak zbilansowane dawki nawozów pozwalają zmniejszyć nakłady finansowe na nawozy mineralne i wapno.

Badania gleby zaleca się wykonywać co 3- 4 lata. Aby wynik analizy gleby był przydatny i spełnił oczekiwania należy prawidłowo pobrać próbkę gleby. Podstawowa analiza dotyczy określenia zasobności gleby w przyswajalne makroskładniki: fosfor, potas, magnez oraz kwasowość gleby. Podstawową analizę gleby można rozszerzyć o badanie zawartości przyswajalnych mikroskładników: miedź, cynk, mangan, żelazo oraz badanie zawartości boru szczególnie istotnego w uprawie niektórych roślin. Często również bada się zawartość próchnicy w glebie, której wysoka zawartość jest bardzo ważna w prawidłowym żywieniu roślin.